Genellikle büyük bir dünya savaşında atılan nükleer bomba ya da kullanılan biyolojik silahlar nedeniyle geleceği varsayılır yıkımdan sonraki yeni dünya düzeninin. Uhrevilere göre ise tanrının ya da uzaylıların eliyle gerçekleşecektir bu büyük yıkım. Bu çağa ait tüm kurguların buluştuğu ortak nokta o ana dek devam eden düzenin kökten değişeceği varsayımıdır. İnsanlığa dair ortak bilgi, belge ve görece hayatı kolaylaştıran aletler kısmen ya da tamamen ortadan kalkacaktır. The Time Machine'de (Zaman Makinası) büyük yıkımdan sonra insan ırkının sevimli çiftlik hayvanları olduğu varsayılmıştır. Zardoz'ta bir kısım zengin ve zeki elit kendilerini yıkımdan korumak için tüm insanlık tarihine ve bilgisine sahip çıkmış, geri kalan insanları ise eğittikleri çobanlar vasıtasıyla çiftlik işlerinde kullanmışlardır. Planet Of Apes'te (Maymunlar Cehennemi) ise insan en fazla bir köpek ya da inek seviyesinde tasvir edilmiştir.

 

Bu çağın tamamen bilgisayarlar kontrolünde geçeceğini öngören distopik Battlestar Galactica ve Terminatör serisi gibi Vulcan's Hammer isimli kitapta da aynı konu irdelenir. Kendimizi teknolojiye ne kadar teslim etmeliyiz? Yıkımın ardından kendi yarattığımız makinalarla savaşmak zorunda kaldığımızda bizim naçiz bedenlerimiz ve zihinlerimiz buna yetecek mi? Ttnet de yazılı fatura göndermeyi bıraktığına göre bir elli yıl sonra internetin insan kontrolünden çıkmasının ve bilgisayar üstünlüğünün makinalara geçmesinin sonuçları öngörülebilir.

 

Bu kurgusal çağın yaratılmasının ardındaki nedenler ilgi çekici bence. İnsanlık gizliden gizliye bir sorununun olduğunu, bir şeyleri yanlış yaptığını biliyor ve bunun bir cezasının olması gerektiğini düşünüyor sanki. Zira Kur'an-ı Kerim'de ve diğer cehennemi kabul eden dinlerde geçen kıyamet günü anlatımları kesinlikle çok başarılı post apokaliptik tasvirlerdir. Hatta izlediğim ve okuduğum pek çok esere göre insan ırkına daha anlayışlı yaklaşmışlardır.

 

Blade runner, Triton, Mad Max, Final Fantasy, Twelve Monkeys, The Matrix, Ghost İn The Shell gibi saymakla bitirilemeyecek sayıda eser bu kurgusal dönemde geçer (Eser tanımına bilgisayar oyunları ve animeler de dahildir.)

 

Bir gün bu alternatif çağın geleceğine inanıyorum. Tek üzüntüm son dünya savaşında palalarla savaşanlardan biri olarak öleceğim için kalıp devamını izleyememek olacak.

 

Özetle `hepiniz öleceksiniz`, kalanlar için ise `her şey çok kötü olacak`.

 

(Vogonların var olduğu bir evrende bu tarz fantezileri kurma gerekliliği yaşanmıyor.)

 

Son Ğı'lar

Posta