Evrenin tüm tatlarını her yerinizde hissedeceğiniz muhteşem tatlar pek yakında tam burada. Sakın kaçırmayın!

Tam olarak 197 yıl önce

Tam olarak 197 yıl önce toplayıp mayalanmaya bıraktığımız gezegen enkazı tozunu ağlak gözyaşı gezegeninin okyanus suyuyla yoğuruyoruz. (O gezegeni bu nedenle yok etmiyoruz. Vogonlar'ı aptal sananın toz kadar beyni yoktur.) Vogon daşşağı (tutma organı) kıvamına gelen karışıma güneş özü sıvısı ekleyip mavi buz galaksisisinde -1568 derecede 32 yıl soğumaya bırakıyoruz. Servis etmeden önce sadece Vogonlar'ın bildiği kayganlaştırıcı maddeleri kullanmanız yiyeceğiniz şeyi mükemmelleştirecektir. Bilmiyorsanız böyle kullanmanız gerekecek, sanki her işiniz mükemmel AK.

Soğuk uzak kırpık tatlılar

 Taze soğuk tatlıların aksine henüz yenilebilen bir tanesi olmamıştır.

Rakı

Vogon Mutfağına başka mutfaklardan sadece Rakı girmiştir. Anlaşılamayan (başkaları için) bir şekilde Vogonlar güzel rakı içerler.

Dış diyarların soğuk uğultulu

Dış diyarların soğuk uğultulu suyunda bir gün bekletilen kederli börkük ortancalar sudan çıkarılır. Suyunun süzülmesi için kağıt havlu üzerinde konulur. Çiçeklerin havluya yapışmasını engellemek adına börkük ortancalarınızı kuruyana kadar kurulamaya devam edin. 3 diş sarımsağı kabaca ezerek bir kahve fincanı zeytinyağının içine atın. Ahşap saplı kıl bir fırçayla zeytinyağını börküklere sürün. O esnada kenarda orta ateşte (ateş çok yüksek olursa börkük ortancalar, çok narin oldukları için, hızla kızararak tüm lezzetlerini ve kendilerine o muhteşem tadı veren börküklerini kaybederler. Bunu istemeyiz değil mi?) ısınmakta olan tavamıza börkükleri atıyoruz. Her iki tarafını 30 saniye pişiriyoruz. Bu özel Japon pişirme tekniğini Kyoto'dayken öğrenmiştim. Servis tabağına börkükleri diziyoruz. Daha önceden hazırladığımız sarımsaklı yoğurdu üstüne döküyoruz. Abartmadan. Üzerine fincanda kalan sarımsaklı zeytinyağından gezdiriyoruz. İsteğe göre pul biber, nane, kekik. Gerisi hayal gücünüze kalmış. Afiyet olsun.

Vogon Mutfağı'nın

Vogon Mutfağı'nın egzotikleşmesinde yağ faktörünün rolü büyüktür. Zeytinyağını içmek istemek her Vogon için anlaşılabilir bir davranış şeklidir. Amacından uzak hiçbir mutfak olayına Vogon dünyasında yer yoktur. Lezzet en birinci önceliktir. (Bu naiflik olarak algılanmasn, hiçbir Vogon'un Evren'in hiçbir yerinde aç kalma şansı yoktur.) Bira beslenme maddesi olarak kabul edilebilir. Vogonlar'a yönelik taşlamalı karikatürlerde (gezegenleri varken) peynire düşkünlük göstergesi olarak fare göndermesi yapılmıştı. Ama artık ironi midir nedir ben Vogon 3 Rakı'nın yanında peynir almam, canlı hayvan yemem; Sırtlan'a saygım sonsuz.

Fırında ? Bir davul fırın

Fırında ?


Bir davul fırın alın ve içine bir şey atın. 175 derecede 2 saat pişirin. Afiyet olsun.


Son Ğı'lar

Posta